Bıçak Sanatı - Forum

3m spray mount

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
  • Meslek: dis hekimi
  • Yer: istanbul-besiktas
3m spray mount
« : 09 Aralık 2010, 11:10:02 »
Arkadaslar ,kendi hesabima, uzun zamandir deli gibi zimpara kagidini duz bir yuzey ( cam , granit , pvc vb. )uzerine yapistiracak ,gergin tutacak , en azindan is bitene kadar uzerine uygulanan kuvvete kaymadan, yuzeyden ayrilmadan  dayanacak , is bitiminde de nisbeten kolaylikla zimparanin yapistirildigi yuzeyden ayrilmasina imkan verecek bir yapistirici ariyordum. Kanimca bu isle ilgilenen herkes uretimin belirli bir asamasinda boyle bir ihtiyac duymustur. Hele de benim gibi, zimparayi bicaga degil, bicagi zimparaya surmek daha rahat geliyor ise.
Bu tip isler icin gavuristanda 3m in "feathering adhesive" dedikleri PSA ( Turkcesi: ne kadar bastirirsan o kadar yapisir )bir mal kullaniliyor. Avrupalilar bile bu mali Amerikadan getirtmek zorunda kaliyor. Bu tip birsey oldugunu da ben Emre'den ogrenmistim. Ve o gunden beri deli gibi bir alternatif ariyordum. Gecen hafta resimde gorulen ve yine 3m in bir malini buldum. Denedim ve cok iyi sonuc aldim. Sprey seklinde oldugundan ince bir katman halinda uygulanabiliyor ve aninda calismaya hazir hale geliyor. Ayrica tek katman uygulama ile 4 yada 5 kez zimpara degistirilebiliyor. Tek kusuru biraz kazik ( 35 lira) Ama cok uzun sure kullanilabilecegine eminim . ek:sudan da etkilenmiyor
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2010, 11:15:11 Gönderen: circassian »
Tüfek icat oldu mertlik bozuldu
Ali Rusen ( ya da Koroglu ) 16,yy

emin albayrak

• 3909
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
Ynt: 3m spray mount
« Yanıtla #1 : 09 Aralık 2010, 11:13:28 »
ben şöyle bir şey yapmıştım. 80 kum zımparayı zemine sıkıca yapıştırıp, üzerine çalışacağım zımparayı direk koymuştum. sadece kenarlardan biraz havada kalıyordu çalıştığım zımpara. orta kısım yani ana gövde pek kaymıyordu. çok çaresiz kalınınca kullanılabilecek bir yöntem gibi.
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
  • Yer: Bodrum
« Yanıtla #2 : 09 Aralık 2010, 11:36:48 »
Burak muhteşem bir bulgu  :2up Sprey PSA arayıp da bulamadığım bişeydi. 35 lira çok gibi görünse de yüzeye tatbik edildikten sonra uzunca bir süre bir daha kullanmaya ihtiyacın olmuyor, bu yüzden oldukça uzun zaman gibiyor bunlar. Benim disk zımparada 10 - 15 zımpara değişimi yapmamdan sonra diski temizleyip bir daha uygulama yapmam gerekiyor. Ancak spey PSA'ya ihtiyacım var, özellikle çok hassas düz malzemenin zımparalanması için eşit bir katman yapıştırıcı lazım ancak bu "feathering adhesive" denilen şeyi homojen tek katman sürmek imkansız...
Lütfen nereden buldun paylaşır mısın?  :'(

Kipmen Sanat web sitesi

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #3 : 09 Aralık 2010, 13:32:45 »
pazartesi , cift shinogili bicagi duzeltip , onunla beraber yollarim. Bir bicak da haftaya yollayacagim , odesmis oluruz. Ama nereden aldigimi da yazayim, karakoy persembe pazarinda 3m zimparalari satan egebant dan aldim, rafta da bir suru vardi.
ek: biraz bakindim internetten , 12 saat boyunca istedigin kadar sokup takabiliyomussun. 12 saatte sertlesirmis , 12 saatten once asetonla silinebilirmis.
« Son Düzenleme: 09 Aralık 2010, 14:12:01 Gönderen: circassian »

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9501
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #4 : 09 Aralık 2010, 14:31:10 »
Çok sağol, kıymetli bir bilgi bu.  :2up
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #5 : 09 Aralık 2010, 17:46:31 »
25 liraya online buldum  ;) http://www.sanatsalkirtasiye.com/3M-Spray-Mount-Sokulebilir-Sprey-Yapistirici-Mavi-Kapak-400-ml,PR-4482.html
Bu arada gerçek PSA olan sprey de var, yani zamanla donmuyor, istediiğin kadar çıkarıp takabiliyorsun. Ancak fiyat baya tuzlu. Gerçi diğerini çok sık kullanan birisi için diğeri belki daha ekonomik olacaktır çünkü zamanla donanını her gün bir daha sıkman gerekecek, ancak gerçek PSA olanı bir kere sıkmak yüzeye yeterli olacaktır... http://www.sarfmarket.com.tr/asp/show_stock.asp?product=3MSP-003

Kipmen Sanat web sitesi

XauPau

• 1108
  • Hayri Canyakmaz 1980
  • Meslek: Finans
  • Yer: Kocaeli
« Yanıtla #6 : 09 Aralık 2010, 19:27:24 »
Bu 3m Re mount 3 çeşit sanırım.

Aralarındaki fark yoktur sanırım. Satıldığı ülkeye göre değişen renkler gibi. Bu arada daha ucuz biryer buldum  61 TL
http://www.birebir.com/?birebir=detail&id=7&uid=0000000454

emrekipmen

• 6065
    • Seçme Bıçaklar Albümüm
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2010, 01:25:49 »
Sanırım haklısınız Hayri bey, ben de internette farklı renklerde aynı ürüne rastladım... Bu fiyat çok daha iyiymiş gerçekten  :2up
Ancak benim merak ettiğim acaba tutunma gücü ne olur. Bu kullandığım Feathering Adhesive zımpara diskleri için üretilmiş özel bir ürün. Zımparalamada zımpara yüzeye çok iyi tutunuyor, yanal güçlere karşı müthiş büyük mukavemeti var. Acaba zımparalama sırasında bu sprey uygulaması daha güçsüz bir tutunmaya sahipse kaydırmasın kağıdı diye korktum şimdi. Sanırım tek çözüm alıp denemek....
« Son Düzenleme: 10 Aralık 2010, 01:36:10 Gönderen: emrekipmen »

Kipmen Sanat web sitesi

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2010, 02:08:50 »
Emre, ben sana elimdeki mali gondereyim dene. Olmaz ise geri gonder ben gonderiyi oderim. Baska turlu bu isin icinden cikamayiz . remount hakkinda bir fikrim yok, daha iyi olup olmadigini ancak biri alip deneyince gorebiliriz. Diger turlu hayatimiz merak etmekle gecip gidecek.

Atom Karinca

• 132
  • Hakan
  • Meslek: İşletme
  • Yer: Ankara
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2010, 03:16:02 »
bende kendinden yapışkan bir rulo var onu kesip kesip kullanıyorum.
ama re mount bence gereksiz. zımpara keskinliğini kaynediyor sonuçta.
(en azından bendeki yer değişikliğine kadar eskiyor)