Bıçak Sanatı - Forum

Push Dagger Yapımı için yardım.

Ş.Kaan Eren

• 712
    • Kendini başka bişey ilan edenlere cevap...
  • Meslek: Muhasebe
  • Yer: Marmaris
Push Dagger Yapımı için yardım.
« : 21 Aralık 2010, 15:32:56 »
Merhaba Ustalar ve arkadaşlar.
Ben bu işe fena halde merak sarmış ama apartmanda oturmaktan dolayı fazlada imkanı olmayan biriyim. aşağıdaki resimlerdeki push dagger diye geçen model bıçaklar gerçekten çok hoşuma gidiyor. Ve kolleksiyonuma ekleme konusunda sıkıntı yaşıyorum. Aklıma şöyle bir fikir geldi;
Damascus hazır blok alsam ve onu kestikten sonra sadece eğeliyerek istediğim şekle soktuktan sonra kabzasını yapmadan önce eğelenen kısmın zımpara işinide bitirsem. Sonra asid işlemini yapsam kaybolan damascus desenli bölgelerin deseni yeniden oluşurmu? Ve adımları gerçekleştirmek mümkünmü ? Değerli ustalardan fikirlerini rica ediyorum.
« Son Düzenleme: 21 Aralık 2010, 15:34:34 Gönderen: Ş.Kaan Eren »
Cehalet Mutluluktur...

Ynt: Push Dagger Yapımı için yardım.
« Yanıtla #1 : 21 Aralık 2010, 19:18:20 »
İşlem yapabilirsin ve işlem sonrası asit işlemi yaptığında desenler tekrar oluşur.

Ş.Kaan Eren

• 712
    • Kendini başka bişey ilan edenlere cevap...
  • Meslek: Muhasebe
  • Yer: Marmaris
« Yanıtla #2 : 21 Aralık 2010, 21:28:56 »
İlgin için teşekkür ederim sefa ustam. Bu konuda detayli bir görüş bildirirsen bilginden faydalanmak isterim. Tabiki bu ricam konuyla ilgili, bilgi sahibi tüm ustalar geçerli herkese şimdiden teşekkürler.
Cehalet Mutluluktur...

« Yanıtla #3 : 21 Aralık 2010, 22:21:50 »
Sözünü ettiğin Damascus hazır malzemeyi istediğin forma soktuktan sonra ince işlemlerine ( zımpara vs) sıra gelir. Zımpara işlemi de bitip yüzey hazır olduktan sonra ferric klorür içerisinde göz kararı uygun sürelerde beklettiğinde desenlerine kavuşursun. Dah iyisi şöyle yapalım, sen işe başla ve yaptıkça bizlerle paylaş, eş zamanlı olarak sırada ne varsa sırasıyla elimizden geleni yapalım. ;)

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9501
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #4 : 21 Aralık 2010, 23:56:55 »
T şeklinde bir çeliği damascusu kesip eğeleyerek üretmek için hem çok geniş bir lama gerekir - 10 cm gibi bir genişlikten bahsediyorum - hem de çok fazla fire verilir.

Kaynakla iki parçayı birleştirmek yada diğer farklı çözümleri düşünmenizi öneririm.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

emin albayrak

• 3909
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #5 : 22 Aralık 2010, 09:44:27 »
lama halindeki damascustan bahsedilmişken, yurt dışından alacağım bir lamayı matkapla çürüterek profil çıkartabilir, işleyebilir, ısıl işlemini "yaptırabilir" ve sonrasında da ince ayarlarını ve sapını yaparak bıçak oluşturabilir miyim? normal plaka çeliklerde izlediğim talaşlı üretim yontemi damascus lamalarda da geçerli midir kısaca?

eğer geçerli ise, yapılabilirse: bu damascus lamaların performansları kullandığımız ck67, ck60,  1095 ya da d2 gibi çeliklere kıyasla nasıl bir sıralamadadır? eğer 1095 ya da d2 yi aratmayacak performansları varsa sadece pahalı oluşundan dolayı mı bu lamalar ile çalışmıyoruz?

ve damascus lamaların da kendi içlerinde, karışım malzemesi ve miktarına göre ayrıldığı farklı katagoriler veya özellikler var mı?
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/

deserteagle

• Eylem Cengiz, 48
  • 9501
  • Meslek: elektronik ve hab. müh.
  • Yer: İstanbul, Kırklareli
« Yanıtla #6 : 22 Aralık 2010, 10:48:54 »
Bence o kadar para vermişken matkapla çürütmeyip demir testeresiyle çalışarak artanları da işe yarar boyutlarda kurtarmaya çalışabilirsin.
Barika-i hakikat müsademe-i efkardan doğar
Namık Kemal
Instagram'da ben

durukan

• 774
  • Meslek: hekim
  • Yer: şanlıurfa
« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2010, 11:48:36 »
lama halindeki damascustan bahsedilmişken, yurt dışından alacağım bir lamayı matkapla çürüterek profil çıkartabilir, işleyebilir, ısıl işlemini "yaptırabilir" ve sonrasında da ince ayarlarını ve sapını yaparak bıçak oluşturabilir miyim? normal plaka çeliklerde izlediğim talaşlı üretim yontemi damascus lamalarda da geçerli midir kısaca?

eğer geçerli ise, yapılabilirse: bu damascus lamaların performansları kullandığımız ck67, ck60,  1095 ya da d2 gibi çeliklere kıyasla nasıl bir sıralamadadır? eğer 1095 ya da d2 yi aratmayacak performansları varsa sadece pahalı oluşundan dolayı mı bu lamalar ile çalışmıyoruz?

ve damascus lamaların da kendi içlerinde, karışım malzemesi ve miktarına göre ayrıldığı farklı katagoriler veya özellikler var mı?
esasen damascus (şam çeliğinin) tarih içindeki yerini alması hem dayanıklı hem esnek kesici agızlar oluşturmak için olmuştur.  bugunun çelik teknolojisi çok ilerde ve saf celigin damascusun otesine gecen ozellikleri var.
günümüzde fonksiyonellilkten ziyade estetik on planda. eger kesici agız için uygun materyaller kullanılmışsa agız dayanımı iyi olacaktır ancak unutmamak gerekir ki metalleri birbine birleştirecek derecelerde ısı tane çapı için ideal degildir.  ek olarak kaç kere ısıtıldıgını bilemezsiniz. kaliteli agız için c m154, 1095, rwl ,d2 gibi bıcaklar iyi ve yeterlidir damaskus ancak siz yaparsanız benim gozumde duygusal degeri olan bir işlem.....

ozgurozdemir

• *
  • 1
  • Meslek: elektrik teknisyeni
  • Yer: İst. sancaktepe-1978 0RH+
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2010, 22:35:49 »
katılıyorum bugünkü konuşmamızdan sonra damascuslara bakış acım dahada değişti görsellik açısından güzel bıcak oluyor ve cok göz alıcıları var piyasada.
muazzam pahallı gecenlerde sahibinden comda 1000 lira gibi bir fiyata satıla görsellik açısında şahane diye bileceğimiz bir bıcağın pakistan yapımı olduğunu ve 185usd+40usd ye türkiyeye geldiğini öğrendim.
bence damaskus yerine ona verilecek para ile cok sahane ve performanslı çelikler alına bilir ve bir bıcak yerine belki 10 bıcak cıkarırsınız.
ama görsellik için değer.
GÖLGEDE YÜRÜYENİN GÖLGESİ OLMAZ

« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2010, 23:28:22 »
Aynen.

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2010, 22:53:24 »
ben damascus celiğini encok aşağıdakinde beyeniyorum ömür vefa ederse alırım inşalah

circassian

• 1130
  • Burak Ekit
  • Meslek: dis hekimi
  • Yer: istanbul-besiktas
« Yanıtla #11 : 23 Aralık 2010, 22:56:58 »
Push-dagger dunyanin her yerinde sakincali bir formdur. basimiza bir is gelmesin. :-\
Tüfek icat oldu mertlik bozuldu
Ali Rusen ( ya da Koroglu ) 16,yy

« Yanıtla #12 : 23 Aralık 2010, 22:58:32 »
1911 e de yakışmış doğrusu.

ozgurozdemir

• *
  • 1
« Yanıtla #13 : 23 Aralık 2010, 23:03:47 »
hastasıyım nede olsa tasarım browning e ait  ;D
ama helal olsun iyi işlemişler ayrıntılı resimleri vardı bir ara nerde bilmiyorum
adamlar olayı aşmışlar bunların en büyük nedeni ekonomik özgürlük
istediği gibi hobi yapıyorlar bizse vakit bulursak  :(

emin albayrak

• 3909
  • Meslek: grafik tasarımcı - 1979
  • Yer: istanbul / üsküdar
« Yanıtla #14 : 24 Aralık 2010, 09:20:43 »
esasen damascus (şam çeliğinin) tarih içindeki yerini alması hem dayanıklı hem esnek kesici agızlar oluşturmak için olmuştur.  bugunun çelik teknolojisi çok ilerde ve saf celigin damascusun otesine gecen ozellikleri var.
günümüzde fonksiyonellilkten ziyade estetik on planda. eger kesici agız için uygun materyaller kullanılmışsa agız dayanımı iyi olacaktır ancak unutmamak gerekir ki metalleri birbine birleştirecek derecelerde ısı tane çapı için ideal degildir.  ek olarak kaç kere ısıtıldıgını bilemezsiniz. kaliteli agız için c m154, 1095, rwl ,d2 gibi bıcaklar iyi ve yeterlidir damaskus ancak siz yaparsanız benim gozumde duygusal degeri olan bir işlem.....

Duruhan Ustam teşekkürler verdiğin bilgiler için, şaşırdım açıkcası. ben damascusu aynı zamanda modern çeliklerden bir adım öndedir diye tahmin ediyordum. enteresan ::)
testinin içinde ne varsa, dışına da o sızar...

www.instagram.com/mim_emin/